Dlouhý pobyt v místnostech, kde vzduch nemá optimální úroveň vlhkosti je příčinou vysychání povrchů očí. Zjistěte, jaké nepříjemné příznaky může způsobit klimatizace a ústřední vytápění, a co můžete udělat pro zlepšení pohodlí vašeho zraku.

Pokud je vzduch příliš studený

Klimatizace přináší úlevu v horkých dnech, snižuje teplotu vzduchu, ale současně ovzduší v místnostech vysušuje. Důsledkem dlouhého a častého pobytu v uměle chlazených místnostech je vysušení povrchu oka, jeho zarudnutí, svědění a bolest. Vzhledem k tomu, že v letním období nás klimatizace doprovází neustále - v kanceláři, v autě nebo ve veřejné dopravě - je větší pravděpodobnost, že nepříjemné pocity se začnou zhoršovat při každodenních činnostech. Proč se to děje?

Syndrom kancelářského oka

V kancelářském pracovním prostředí jsou naše oči nejen náchylné k vysychání z důvodů používání klimatizace, ale i dalších faktorů. Při práci na počítači méně mrkáme, v důsledku toho nejsou oči správně navlhčené. Pocit únavy a bolest oči zhoršuje špatné osvětlení a omezený přístup k přirozenému světlu. K posílení příznaků přispívají také některé zvyky a činnosti týkající se životního stylu: kouření cigaret, nezdravá strava, užívání antikoncepčních pilulek, užívání některých léků a nesprávná korekce vad zraku.

Příliš horko - také není dobré

Nejen příliš chladný, ale také příliš teplý vzduch může dráždit oči a způsobit jejich suchost. Teplota v interiéru (v kanceláři nebo doma) by neměla být příliš vysoká. Je vhodné umístit do místnosti teploměr a kontrolovat, kolik je stupňů, pokud topení hřeje. Nepodceňujte parametry, které jsou považované za optimální!

Optimální teplota v interiérech je cca 20-22°C, v ložnici je ještě lepší nižší teplota (cca 18°C). Pokud je v místnosti tepleji, vlhkost vzduchu klesne pod 30%, důsledkem toho mohou být nepříjemné pocity: únava, bolest, zarudnutí a svědění očí. Optimální úroveň vlhkosti je 45-55%, takže když topení hřeje, umístěte na radiátory keramický zvlhčovač. Během topné sezóny nezapomínejte také pravidelně větrat místnosti.


Co ještě můžete udělat?
Pokud máte syndrom kancelářského oka, věnujte pozornost hygieně při práci. Pokud pracujete na počítači, dělejte si přestávku a během ní se dívejte do dálky. Zkontrolujte, zda Vaše pracovní místo je správně osvětlené. Pokud máte možnost, vypněte klimatizaci a otevřete dokořán okno. Pokud to není možné, zkuste si sednout co nejdále od klimatizace. Pravidelně používejte umělé slzy, které zvlhčují rohovku a spojivku oka a poskytují vám pocit úlevy. Důležité je vybrat si přípravky bez konzervačních látek. Pokud máte vadu zraku, navštivte očního lékaře, abyste zjistili, zda jsou vaše čočky vhodně zvolené.