Nadměrné, dlouhodobé slzení očí je nepříjemná potíž, která často znemožňuje správně provádět každodenní činnosti, práci na počítači nebo řízení auta. Slzení může mít různé stupně závažnosti - co ho způsobuje a jak ho řešit?

Slzy pokrývají oko tenkou vrstvou, ta tvoří tzv. slzný film, který je distribuován během mrkání. To je - ačkoliv se může zdát - složitá, třífázová směs různých složek připomínajících v průřezu sendvič.

Hyabak cz Slzení očí příčina a rady.jpg

I když se zdá, že jsou slzy jenom znakem našich emocí -  jsou nezbytné pro správné fungování oka, jeho ochranu a jasné a pohodlné vidění. Jakákoliv abnormalita ve složení nebo množství slz je příčinou nepříjemných příznaků štípání, pálení, nadměrného slzení nebo opačně - pocitu sucha a písku pod víčky.
Důsledky zanedbání těchto příznaků mohou být bohužel velmi vážné.

Příčiny slzení očí
Slzení očí je častým příznakem poruch povrchu oka a slz. Nejčastěji se vyskytuje vlivem silného slunce nebo větru, ale v extrémních případech můžeme slzet také v uzavřených místnostech - prakticky bez přestávky. Slzy protékají okraji víček a vytékají z oka místo toho, aby zůstaly stabilně na jeho povrchu.

Příčinou slzení očí je nejčastěji:

• nesprávné složení slz: voda obsažená v slzách nemůže "přilnout" k povrchu oka a pořád z něho vytéká;

• příliš málo slz na oku a/nebo existující mikroskopická poškození povrchu
oka: oko je citlivé a jakékoliv další podráždění, jako je např. náhlý vítr, slunce nebo prach, stimuluje oko k dalšímu, nadměrnému slzení.

Mějte na paměti, že otravné, chronické slzení může mít také jiné, složitější příčiny, které vyžadují korekci zraku, systémovou léčbu nebo dokonce operaci. Proto je vždy vhodné konzultovat potíže s očním lékařem.

Slzení očí - jak si můžeme pomoci sami?

Slzení očí, které je způsobené nedostatkem nebo nesprávným složením slz, se nejčastěji léčí symptomaticky očními kapkami typu umělé slzy. Jsou k dispozici v lékárnách bez receptu.

Je vhodné požádat o kapky bez konzervačních látek, které nejsou škodlivé pro oči. Můžete je získat v pohodlných jednorázových obalech, v takzvaných ampulkách, nebo ve vícedávkových lahvičkách se speciálním systémem (mechanismem s pumpičkou nebo rozšířeným hrdlem kapátka, např. ve speciální lahvičce  ABAK®), který zaručuje sterilitu po celou dobu používání. Je-li lahvička obyčejná - kapky obsahují konzervační látky.

Když jdete ven, nasaďte si sluneční brýle s UV filtrem. Ochrání vaše oči před dráždivými účinky větru a slunce. V období zhoršování se potíží doporučujeme přerušit používání řasenky a očních krémů, a také pokud máte vadu zraku, vzdejte se nošení kontaktních čoček ve prospěch brýlí.