HYABAK jsou jediné zvlhčující kapky s UV filtrem, které poskytují dostatečnou ochranu před škodlivými slunečními paprsky pro povrch očí.

Zvlhčující a ochranné oční kapky HYABAK obsahují ve svém složení aktinochinol, látku, která absorbuje sluneční paprsky škodlivé pro naše oči, takže působí jako UV filtr a poskytuje dostatečnou ochranu povrchu našeho oka.

Jak UV záření ovlivňuje jednotlivé oční struktury?

Rohovka je umístěna v přední části oka. Je zodpovědná za  lom světla přicházejícího do oka a právě na ni dopadá veškeré UVA, UVB a případně UVC záření. Rohovka absorbuje veškeré UVC a část UVB záření. UVA a zbytek UVB záření pronikají dovnitř oka. Část tohoto záření je blokována další strukturou oka, duhovkou, a část prochází zornicí v duhovce k čočce.

Čočka má variabilní absorpci UV záření v závislosti na věku. S věkem tato struktura podléhá žloutnutí, což umožňuje oku absorbovat větší rozsah UV záření. Proto je také ochrana očí u dětí velmi důležitá.

Rohovka a čočka tvoří společně přírodní UV filtr pro oči. Jejich úkolem je chránit sítnici, nejcitlivější a nejdůležitější tkáň v oku. Je zodpovědná za přeměnu světelné energie na nervový impuls.

Hyabak cz Ochranný UV filtr.jpg


Každý den, i když slunce příliš moc nesvítí, se oči chrání před UV zářením. Kyselina askorbová v nich chrání čočku před poškozením ultrafialovým zářením. Další ochranná bariéra, která je bezpodmínečně aktivována, je přimhouření očí, což vede ke zmenšení zornic. V případě silného slunečního záření je nutná dodatečná ochrana.

Dlouhodobé vystavení UV záření může vést k poškození přední části oka, tj. rohovky, duhovky a čočky, a v některých případech i sítnice, což vede k vážným problémům se zrakem.

Mezi nejčastější nemoci způsobené UV zářením patří: sluneční zánět rohovky a spojivky, pinguecula, pterygium, šedý zákal, VPMD (věkem podmíněná makulární degenerace) a nádory kůže a očních víček.

Zánět rohovky a spojivek je charakterizován silnou bolestí, slzením a pocitem suchostí oka a může také zhoršit zrak. Na druhé straně pinguecula a pterygium jsou degenerací spojivky, obě onemocnění lze odstranit pouze chirurgicky.

Šedý zákal je zakalení čočky oka. Je způsoben stárnutím a dlouhodobé vystavení UV záření může významně prohloubit samotný proces. Šedý zákal výrazně zhoršuje zrak, může zkreslovat obraz a způsobit špatné vidění barev. Stejně jako v případě pinguecula a pterygia se léčí pouze chirurgicky.

Dalším vážným onemocněním očí, které může být způsobeno UV zářením, je VPMD, což je makulární degenerace související s věkem. VPMD je nejčastější příčina ztráty zraku u lidí starších 55 let. Jedním z teoretických původů tohoto onemocnění je oxidační stres, který je mimo jiné vyvolán nadměrným vystavením UV záření. Proto je velmi důležitá prevence v této oblasti, která zahrnuje nošení profesionálních slunečních brýlí a podpůrné zvlhčování oči kapkami s UV filtrem.

UV záření může vést k velmi závažným onemocněním očí, proto vždy pamatujte na ochranu nejen kůže, ale také očí.


Jak chránit oči před sluncem? Zjistit více